Pálení čarodějnic – Keltský BELTAIN

„Jeden z osmi slunečních svátků keltského roku. Slovo Bel-tain pochází z irštiny a znamená jasný nebo zářící oheň.V tomto pojetí začíná světlá polovina roku, energie tepla, radosti, hojnosti, lásky a plodnosti. Beltain je opakem Samhainu. Je to svátek lásky, příroda je plně ve své síle, krásná, barevná a rozkvetlá. Sexuální síly jsou na svém vrcholu a v touze plodit. Temná polovina končila půlnocí a s novým dnem začínala světlá polovina roku“. (Venzarová Kateřina, Putování rytmem od zimy do léta).

A tak se slavil i tento svátek u nás. V 16 hodin se sešly děti a společně hledaly poklad, se kterým se o Filipojakubské noci otevírají skály.

 

Za splněné disciplíny děti dostávaly části indicií, které jim po složení prozradily, že poklad je zakopaný v pískovišti. Po přečtení formule a požádání pískoviště, aby se otevřelo, se děti mohly rozdělit o poklad plný bublifuků, magnetků, bonbonů a lízátek.

Stejně tak byl v pokladu sáček se semínky, které měly představovat probouzející se přírodu. „Vítáme tě jaro. Světlo a život se k nám vrací. Země je plná energie a výživy a čeká na svá semínka. Dnes v noci zasadíme svá semínka a přejeme si, aby vyrostla. Budou ležet v Zemi do doby, než zakoření. Až budou připravena, potkají se se Sluncem. Děkujeme matce Zemi za to, že vyživuje všechna naše těla a semínka.
Děkujeme ti, semínko, za tvou sílu a život, který v sobě uchováváš. Větrem se dostáváš po celé Zemi a přinášíš nám hojnost ve formě květin, ovoce, zeleniny a celé krásy na Zemi. Přinášíš nám dary, které budeme sklízet v podobě plodů v čase sklizní.

Rozdali jsme si semínka a děti si je nasázely do květináčků, aby jim připomínaly tyto oslavy a začátek jara. Snad se budou o své rostlinky hezky starat.

Poté děti pomáhaly dozdobit tatínky předpřipravenou čarodějnici, kterou jsme nakonec zapálili a tím jsme se definitivně rozloučili se zimou a přivolali jaro a teplo.

Po spálení zimy jsme si pochutnali na buřtech a pobyli u ohně do pozdních večerních hodin.

Napsat komentář